Haber Detayı
09 Eylül 2015 - Çarşamba 12:59
 
CHP'de sadece 4 aday adayı
Siyaset Haberi


7 Haziran genel seçimlerinde koalisyonun kurulamamasının ardından Türkiye 1 Kasım’da erken seçime gidecek. Yapılacak olan erken seçimlerde aday adaylık sürecinde sona gelindi. 1 Kasım’da yapılacak erken seçimlerde CHP’nin 4 adayı belli oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. Dönemi'nin 550 yeni üyesini belirlemek için yapılan 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarına göre, hiçbir siyasi parti tek başına iktidar olabilmek için gerekli olan 276 sandalye sayısına ulaşamadı. Koalisyon hükümetinin kurulamaması nedeni ile gidilecek erken seçimlerde CHP’de aday adaylığı başvuru sürecinin dün sona ermesinden sonra adaylar netleşti. Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde adaylarını ön seçim ile belirleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bu seçimlerde ön seçimsiz aday belirleme yönetmeliğini uygun buldu. 

KATILIM ÇOK AZ

7 Haziran genel seçimlerinde 18 aday adayının bulunduğu CHP’de bu sayı 1 kasım’da yapılacak erken seçimlerinde 4’e düştü. Konu ile ilgili bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Senayi Demirkol “Edindiğimiz bilgilere göre 2 ya da 3 isim daha müracaat da bulundu. Bunların isimlerini daha sonra açıklayacağız. Genel Merkez bunların değerlendirmesini yapıyor. Ama 7 Haziran’da ki 4 adayımız aynen yine müracaatlarını yaptılar” ifadelerini kullandı.

‘YAPILAN AÇIKLAMA ADAY SAYISINI AZALTTI’

CHP Genel merkezinin mevcut listelerde değişiklik yapmayacağı açıklamasında sonra aday sayısında düşüş olduğunu belirten Demirkol “ Tabi aday adaylarının çok olmaması mevcut listelerin korunacağı yönünde ki algı bazı arkadaşları geri çekti. Daha önce yapmış olduğumuz ön seçime saygılarından dolayı böyle bir şeyin çıkmasından dolayı o saygıdan dolayı çoğu müracaat etmedi” dedi. 

‘2-3 FARKLI ADAY ADAYIMIZ OLACAK’

Mevcut listedeki 4 adayın tekrardan başvuru yapmasının ardından gözler diğer aday adaylarına çevrildi. 4 aday haricinde 2 ya da 3 kişinin daha müracaat ettiğini dile getiren CHP İl Başkanı Senayi Demirkol “Bunların isimlerini daha sonra açıklayacağız. Genel Merkez bunların değerlendirmesini yapıyor ama 7 Haziran’da ki 4 adayımız aynen yine müracaatlarını yaptılar. Bildiğiniz gibi önseçim yapma şansımız yok. Bunu yüksek seçim kuruluna da bildirdik. Yüksek seçim kuruluda merkez yoklaması yapılabileceği yönünde kararlar çıkarıldı. Adaylarımızın tamamı merkez yoklaması ile belirlenecek. 

‘LİSTELERİN DEĞİŞMESİ GENEL MERKEZE BAĞLI’

Mevcut listedeki sıralamanın Genel merkez tarafından değiştirileceğine değinen Demirkol “Bizim Isparta’da bu sıralama değişir mi değişmez mi bu genel başkanımızın partide vereceği bir karar. Bu masaya yatırılacak. Sıralama değişip değişmeyeceğini daha sonra öğreneceğiz” şeklinde konuştu. 

‘ADI KONMAMIŞ BİR SAVAŞTA ŞEHİT OLUYORLAR’

Son zamanlarda artan terör olayları ile ilgili de konuşan CHP İl Başkanı Senayi Demirkol “Çok üzgünüz ve öfkeliyiz. Şehit analarını şehit babalarının feryatları her gün kulaklarımız da bu nedenle uykularımız kaçıyor. Gencecik çocuklarımız adı konulmamış bir savaşta şehit düşüyorlar. Biz de tabi aile reisi bir baba olarak içimiz yanıyor. Kardeşliğimize geleceğimize,  birlik ve bütünlüğümüze kast eden bu terör belasından,  biran önce bu ülkenin kurtulması lazım,  şehit sayısı arttıkça siyasi hesap yapanlar, kişisel rant peşinde koşanları lanetliyorum. Allah hepsinin belasını versin. 

Bu ülkeyi görünce bu tür hesaplar yapanlar amacına asla ulaşamayacaklardır. Bu millete bu acıyı yaşatanlar bu kandan beslenenler asla amacına ulaşamayacaklardır. Son yapılan vahşette biliyorsunuz 16 askerimiz şehit oldu. Dün sabah sabah 12 polisimiz şehit oldu. 16 askerimiz şehit oluyor, saat 15:30 civarlarında olaylar gerçekleşiyor. Nedense Sayın Başbakanımız saat 18:00’da Konya’da maç izliyor. Yani bu hükümetin bu terör olayları baş edemeyeceği anlaşıldı. Kesinlikle bunlarla bunun çözülebileceği aşikâr. 

7 Haziran seçimlerine kadar çözüm süreci adı altında yürütülen görüşmeler Dolmabahçe görüşmeleri Oslo görüşmeleri, İmralı görüşmeleri hiç bir şey yoktu. Ne oldu bu 7 Hazirandan sonra bu terör belası hortladı. Birilerinin çıkıp da kamuoyuna açıklaması lazım.  Geçtiğimiz 13 yıl da çözüm süreci diye oyalandı ama baktı ki memleketin bir bölümünde bütün şehirler cephane dolumu gelmiş ve bunda istihbarat bir iş yaptı bunlar hükümet tarafından bilinmiyor muydu?  

Siyasi partiler ile Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Birimleri ile her kimse Sivil Toplum Kuruluşları ile bir üst oluşturulup mutlaka bir yol haritası lazım. Terör nasıl çözüleceğini hala kimse bilmiyor. Sadece siyasi nutuklarla kökünü kazıyacağız, bitireceğiz, temizleyeceğiz bunlara terör maalesef bitmiyor. Biz CHP olarak akan kanın durması için ne gerekiyorsa bunu yapmaya hazırız. Bunu parti yetkililerimiz de genel başkanımız da söylüyor. Bu aşamadan itibaren ne gerekiyorsa biz elimizi taşın altına koyarız. Biz parti olarak her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız. Şimdi siyaset yapma zamanı değil bu ülke bölünmeye doğru gidiyor. Bundan biran önce kurtulmak gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle ben tüm halkımıza ölen şehitlerimize başsağlığı diliyorum. Allah’tan rahmet diliyorum şehitlerimize halkımıza ve yakınlarına da başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

BAKIR TEKRARDAN ADAY ADAYI

Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde ön seçim yapılan Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 1. sırada yer alan ve milletvekili olan İrfan Bakır, bu seçimlerde de aday adayı oldu. CHP’nin erken seçimde aday belirleme konusunda ön seçim yöntemine başvurmayacak ve listelerde de değişmeyecek. Listelerde değişikliğin yapılmaması ve erken seçimlerde milletvekili olması halinde Isparta’yı TBMM’de İrfan Bakır temsil edecek.

DİNÇTÜRK KOLLARI SIVADI

Isparta merkez ve 12 ilçede yapılan ön seçimde 18 aday adayı içerisinde bin 103 oy alarak 2. sırada seçimlere giren İsa Önder Dinçtürk, umudunu erken seçimlerde bulmak için aday adaylığını açıkladı. 7 Haziran genel seçimlerinde 2. sırada seçimi yürüten Dinçtürk, erken seçimde de kolları sıvadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi tekrarlama kararı almasının ardından aday adaylığı kararı alan Dinçtürk, “Biz yine davamızı devam ettireceğiz” dedi.

CEYHAN SAHALARA İNECEK

7 Haziran genel seçimlerinde Isparta’da yapılan ön seçimde bin 17 oy alarak 3. sıraya oturan Mustafa Ceyhan erken seçim için startını verdi. Isparta’ya sonradan gelerek Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyelerinin sempatisini kazanan Mustafa Ceyhan, bunun ödülü olarak 3. sırada yer almıştı. Ceyhan, ön seçim karanının alınmasının ardından aday adayı olacağını sosyal medya aracılığı ili duyurdu. 

CEYHAN ÖN SEÇİM İSTİYOR

Geçtiğimiz 7 Haziran genel seçimlerinde ön seçim yapılan CHP’de 3. sırada yer alan Mustafa Ceyhan, CHP genel merkezine yaptığı başvurunun ardından, CHP’de tekrardan ön seçim yapılması için dilekçe verdi.

Ceyhan’ın verdiği dilekçe şu şekilde “Bilindiği üzere ülkemiz seçim tekrarı zorlaması ile karşı karşıya kalmıştır. 7 Haziran 2015 seçimlerine partimiz Isparta’da ön seçim kararı almıştır. Ön seçime katılan 18 aday olmuştur. Ön seçim sonuçları açıklandığında tüm aday adayları arasından seçilen ilk 3 sıra aday adayımız sayılarından oy sayıları açısından çok küçük farkların olduğu görülmüştür. Isparta’da yaşanan ön seçim ve aday adaylığı ve devamlı adaylık çalışmalarımızda samimi, dürüst, itibarlı ve yüksek seviyede bir aday tanıtım ve seçim kampanyası yürütmeye özel itina ve özen gösterdim. Ön seçimden sonrada 6 Haziran seçim gününe kadar olan çalışmalarda da fiilen aktif şekilde bulundum ve aralıksız çalışmaya devam ettim. Fakat ön seçim arifesinde, yani bir gün önce ki akşam tarafıma yapılan dezenformasyon ile birlikte, tüm örgüt üyelerimize atılan kişiliğimi, aile yaşantımı karalama ve iftira mesajları ile birlikte örgütümüzün iradesi tecelli ederken etki altına alınmış ve tüm çalışmalarımızın altı bir küçük mesaj ile boşaltılmaya çalışılmış ve boşaltılmıştır. Tarafımıza daha sonra gelen mesajlar ve haberler neticesinde anladığımız kadarıyla sandık iradesine de seçim günü fiili etki yapılmıştır. Seçim tekrarının 1 Kasım 2015 tarihinde yapılması kararıyla birlikte örgütümüzün genel isteğinin yeniden ön seçim veya temayül yoklaması şeklinde olduğunu Isparta’da bulunduğum süre içinde tespit etmiş bulunmaktayım. Bu sürecin örgüt üyelerimizin özgür iradelerinin daha doğru bir şekilde tespiti fırsatı olduğunu büyük bir üye çoğunluğuyla birlikte düşünmekteyim. Genel merkezimizin tespit ettiği ve doğru bulduğu aday belirleme yöntemine sonuna kadar saygı duymakla beraber yukarıda saydığım bu gerekçelerle 1 Kasım 2015 seçimlerine esas teşkil edecek Isparta milletvekilleri adayları belirlenirken kentimizde ön seçim yapılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim”

BEYDOĞAN’DA BAŞVURUSUNU YAPTI

Geçtiğimiz 7 Haziran genel seçimlerinde 4. sırada olan İzzet Beydoğan, bu seçimlerde de adaylık başvurusunu yaptı. Vatan için her türlü göreve hazır olduğunu dile getiren Beydoğan “ iktidar olacağımız 1 Kasım seçimlerinde bütün sıkıntılarından arınmış bir Türkiye olarak çıkacağız” dedi.

CHP OYLARINI ARTIRACAK MI?

261 bin 973 seçmenin 225 bin 8’inin oy kullandığı ve 216 bin 728’inin geçerli olduğu 2002 genel seçimlerinde 28 bin 570 oy alan CHP, 2007, 2011 ve 2015 genel seçimlerinde oylarını sürekli artırdı. 271 bin 698 seçmenin, 240 bin 387’sinin oy kullanıldığı ve 235 bin 836’sının geçerli olduğu 2007 genel seçimlerinde, CHP, 31 bin 456 oy alırken, bu rakamlar 2011 genel seçimlerinde 24 bin 160 oy artarak 55 bin 616 oldu. 304 bin 739 seçmenin, 265 bin 316’sının oy kullandığı 2015 genel seçimlerinde ise 57 bin 712 oy alarak oylarını 2 bin 96 artırdı. 3 dönem boyunca oylarını artıran CHP, erken seçimlerde istediğini bulacağı ise merak konusu.

7 HAZİRAN’DA NE OLMUŞTU

Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. Dönemi'nin 550 yeni üyesini belirlemek için yapılan 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarına göre, hiçbir siyasi parti tek başına iktidar olabilmek için gerekli olan 276 sandalye sayısına ulaşamadı.  

2002 yılından beri iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) meclis çoğunluğunu kaybetti fakat %40,8 oy oranı ve 258 sandalye sayısı ile seçimlerden birinci parti olarak çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oyların %24,9'u ile 132 sandalye elde etti ve ikinci parti oldu fakat oy oranı ile milletvekili sayısı 2011 genel seçimlerine göre düştü. 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oyların %16,2'si ile 80 milletvekili kazandı ve oy oranını ve sandalye sayısını bir önceki seçimlere göre %3,28 artırdı. Seçimlere ilk kez katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) %10 seçim barajını geçerek, aldığı %13,1 oy oranı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 80 milletvekili ile temsil edilmeye hak kazandı.

Kaynak: Editör: Yasin YAMAN
 
Etiketler: CHP'de, sadece, 4, aday, adayı,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv