Haber Detayı
02 Eylül 2015 - Çarşamba 13:20
 
CHP ısparta'da listesini değiştirmeli
Siyaset Haberi


7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel seçimlerde tek başına iktidar çıkmadı. Partilerin koalisyon arayışlarıda sonuçsuz kalınca ülke yeniden yeni bir seçime hazırlanıyor. 1 Kasım pazar günü yapılacak olan genel seçimler öncesindeki sürenin kısa olması siyasi partileri zora soktu. YSK’nun seçim takvimine göre siyasi partiler listelerini 18 Eylül mesai bitimine kadar YSK’ya bildirmek zorunda. 31 Ağustos Pazartesi günü kamuda görev yapanların istifa etme süresi sora erdi. 7 Haziran seçimleri öncesinde kamudaki görevinden istifa ederek aday adayı olan devlet memurları 1 Kasım seçimleri öncesinde bu kez aday adayı olmaktan vazgeçti. Bunda en önemli gerekçe siyasi partilerin Genel merkezlerinin 1 Kasım seçimlerine birçok ilde aynı listeler ile gitme yönündeki eğilimlerinin ağır bastığı söylenebilir.

7 Haziranda aday olan ve seçimi kazanan Milletvekillerinin haklarının zayi olmaması adına % 95 aynı adaylarla seçime gidecek olan partilerin birkaç küçük değişiklikle listelerini YSK’na vermesi bekleniyor.

BU TABLO VE ANLAYIŞ NEYİ DEĞİŞTİRECEK

Isparta’da 1 Kasım seçimlerine aynı adaylarla seçime gidecek olan partiler seçim meydanlarında 7 Haziran sonrasında yaşanan süreci seçmene anlatarak oy isteyecekler. Zira 7 Haziran sonrasında hükümet kurulamadığı için iktidarın anlatacağı, muhalefetin eleştireceği hükümet icraatları olmamıştır. AK parti tek başına iktidar çıkmayınca ülkenin büyük bir kaos yaşadığını, ülkenin koalisyon hükümeti ile başarılı olamayacağını anlatacak. Muhalefet ise halkın sandıktaki iradesine AK partinin kayıtsız kaldığını belirterek koalisyon hükümetinden kaçtığını belirtecek.

SEÇMENİN TERCİHİ NASIL DEĞİŞEBİLİR?

7 Haziran seçimlerinde sandığa giden seçmen 1 Kasımda yeniden sanmdığa gidecek ve oyunu kullanacak. peki 1 Kasım seçimlerinin 7 Haziran seçimlerinden farklı olması için seçmen tercihini değiştirmesi gerekecek. Peki bu nasıl olacak? Partilerin Milletvekili adayları aynı, söylemleri aynı ise seçmen tercihini değiştirmesi için hangi kriterleri baz alacak.

CHP’DE DEĞİŞİM ŞART

7 Haziran seçimleri öncesinde emekliye, işciye, çiftciye büyük vaadlerde bulunan ve seçim sonrasında
koalisyon hükümetinin kurulması için ılımlı politika izleyen CHP Isparta’da oylarını artırabilmesi için mutlaka değişime gitmeli. Ön seçimde birinci sırada çıkarak Milletvekili seçilen İrfan Bakır’ın seçim sonrasındaki Milletvekili profili hem kendi tabanında, hem de Isparta kamuoyunda itibar görmedi. Sessizliğini koruyan, medya iletişimini sağlayamayan Bakır’ın elini cebine atıp seçim harcamalarına katkı sağlamamasıda büyük bir handikap.

1 Kasım seçimleri öncesinde siyasi partilerin hazineden seçim yardımı alamayacağınıda gözönüne alacak olursak. 1 Kasım seçimlerinde il ve ilçe teşkilatlarını çalıştıracak, seçim giderlerini karşılayacak ve partiye yeni bir heyecan getirecek adaylar listede yer almalı.

TUĞRUL TÜRKEŞ ADAY OLURMU?

MHP’den ihraçına kesin gözle bakılan ve seçim hükümetinde Başbakan syardımcısı olarak görev alan Tuğrul Türkeş’in AK partiden Isparta adayı olabileceği haberi siyasi kulislerde konuşulmaya başlandı. MHP’nin güçlü olduğu ilden aday gösterilmesi ihtimaline karşın Tuğrul Türkeşin annesinin Ispartalı olması bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

1 Kasım seçimleri öncesinde tüm gözler 18 Eylülde partilerin listelerini YSK’ya vermesine çevrildi. Özellikle AK partinin tek başına iktidara gelebilecek sayısal çoğunluğa ulaşabilmesi için yeni adımlar ve atılımlar yapması bekleniyor. Listelerde değişikliğe gitmesine kesin gözle bakılan AK partinin Isparta ile ilgili tasarrufunun olup olmayacağıda siyasi kamuoyunda büyük bir merakla bekleniyor. Siyasi heyecanın tavan yaptığı ülkemizde 1 Kasım seçimleri neyi değiştirecek doğrusu herkes gibi bende merakla bekliyorum. Dahada önemlisi 1 Kasımda seçim olacağıda garanti değil gibi!....

Kaynak: Editör: Yasin YAMAN
 
Etiketler: CHP, ısparta'da, listesini, değiştirmeli,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv