Haber Detayı
18 Ağustos 2016 - Perşembe 09:55
 
GELECEĞİMİZİ YAKMAYALIM!.
Özel Haber Haberi


GELECEĞİMİZİ YAKMAYALIM

 

Ormanları tehlikeye sokan etkenlerin başında yangınlar gelmektedir. Geleceğimizin teminatı olan ormanlarımızın Özellikle yaz aylarında büyük tehdit oluşturan yangınlar, yüzlerce yılda yetişen ağaçların bir anda elden gitmesine, doğal dengenin bozulmasına,  ormanda yaşayan canlı türlerinin ve doğal yaşam ortamlarının yok olmasına, topraktaki organik maddelerin yitirilmesine neden olmaktadır.

 

Bütün Türkiye’de olduğu gibi Isparta’da da son zamanların sıcak havaları yaşanıyor. Dereceler 30’u gösterirken hissedilen sıcaklık zaman zaman 35-36 derecenin üstüne çıkıyor. Bu durumda orman yangıları için de tehlike arz ediyor. Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi, havaların çok sıcak olduğu bugünlerde vatandaşlara orman yangınları konusunda duyarlı olmaları çağrısında bulundu. Her sene orman yangın sayısının ve yanan ormanlık alanların azaldığına dikkat çeken Tüfekçi “Vatandaşlarımızdan isteğimiz nemin düşük, sıcaklığın fazla ve poyrazın estiği zamanlarda daha dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi

 

‘ORMAN TEŞKİLATI TEYAKKUZDA’

 

Orman yangını sezonunun açıldıktan sonra olası yangınlara karşı hazırlıklı olduklarını belirten İsmail Tüfekçi “Müdürlüğümüzün bütün imkanlarını seferber ediyoruz” dedi. Öte yandan son günlerde Isparta’nın sıcak günler geçirdiğini ifade eden Tüfekçi, şunları söyledi: “Sıcaklık ve nem düşüklüğüyle birlikte biz orman yangınlarında riskli durumdayız. Şuanda çok tehlikeli durumdayız. Meteorolojinin verdiği bilgilere göre bu durum devam edecek. Bu süre içerisinde vatandaşlarımızdan ormanlık alanlarında kesinlikle ateş yakmamalarını yakarlarsa da söndürmeden oradan ayrılmamalarını istiyoruz. En ufak bir kıvılcım bir felaketimiz olmasın” ifadelerini kullandı. 

 

İHMALDEN DOĞAN YANGINLARIN BAŞLICA NEDENİ İSE “ANIZ YAKMA”

 

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi “ Orman yangınları genel olarak doğal veya insan kaynaklıdır. Gelişmiş ülkelerdeki yangınlarda insan unsuru görece daha düşük bir oranda iken, ülkemizde çıkan orman yangınlarının büyük kesiminde insan unsuru yer almaktadır. Son 60 yılda 1,5 milyon hektarın üzerinde ormanın yandığı Türkiye'de yangınların, yüzde 97'si insan eliyle çıkmakta, yüzde 3'ü ise doğal nedenlerden kaynaklanmaktadır. İnsan kaynaklı yangınların yüzde 68'i ihmal, yüzde 32'si kasıt sonucu çıkmaktadır. İhmalden doğan yangınların başlıca nedeni ise "anız yakma "dır.

Türkiye’de çıkan orman yangınlarının kasıtlı çıkmasının, Isparta için söylenmeyeceğine değinen Tüfekçi “ Isparta’da çıkan yangınların %3’ü kasıtlı çıkan yangınlardır. Zaten bizde bunun yasal işlemlerini yapıyoruz ve caydırıcı olmasını sağlamaya çalışıyoruz”  Anız yakmanın da hem cezasının hem de çok büyük felaketlere neden olacağını belirten Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi “Ormanlık alanların yakınında bulunan tarlalarda başlatılan anız yangını ihmal sonucu yakınındaki ormana sıçrayarak çok büyük felaketlere yol açmaktadır. Bunun yanında kasıtlı olarak çıkarılan yangınlar da ülkemizde önemli bir yer tutmaktadır. Kasıtlı çıkarılan yangınlar, genellikle arazi mülkiyeti (gecekondu, tarla açma vs) ve çıkar çatışmaları (örneğin, korunan alanlarda) ile orman idaresi-köylü ilişkilerinden veya kişisel nedenlerden kaynaklanmaktadır” dedi.

 

TOPLUMSAL DESTEK ŞART

 

Sonuçları son derece yıkıcı olan orman yangınlarının önüne geçmek için özellikle insan ihmalinden ve kastından kaynaklanan nedenlerin ortadan kaldırılmasında toplumsal destek şart olduğuna parmak basan Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi “Orman Toplu Koruma Merkezi, Orman İşletme Şefliği veya Orman İşletme Müdürlüğü, Köylerde muhtarlıklar, ilçelerde kaymakamlıklar, illerde valilikler ve güvenlik kuvvetleri (jandarma), Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Dairesi Başkanlığını bilgilendirin” dedi

 

ORMAN YANGINLARINDA

HERKES SORUMLUDUR

 

Yasal Dayanaklarında orman yangınlarının azaltacağını belirten Tüfekçi “ 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 68-76. Maddeleri orman yangınları ve yangınların söndürülmesi ile ilgili yasal düzenlemeleri içermektedir. Kanunun 68. maddesine göre, ormanların içinde veya yakınında ateş ve yangın belirtisi görenler bunu derhal orman idaresine veya yukarıda adı geçen kurum ve kuruluşlara haber vermek; 69. maddeye göre ise, orman yangınlarında civar köy ve kasabaların 18-50 yaşları arasındaki erkekleri, balta, kürek, kazma gibi yangın söndürmeye yarayacak aletleri ile yangın söndürme çalışmalarına katılmak zorundadır” şeklinde konuştu.

 

Herhangi bir yangının ya da yangın unsuru olabilecek bir madde görüldüğünde haber vermeleri gerektiğini savunan Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi “Bir orman yangını veya ormanı tehdit eden anız yangını görüldüğünde hemen en yakındaki Orman Toplu Koruma Merkezi, Orman İşletme Şefliği veya Orman İşletme Müdürlüğü'ne haber verin. Yangının bulunduğu yerin tam ve net bir şekilde tarif edilmesi yangın söndürme ekiplerinin alana ulaşmasında gereksiz zaman kaybını önleyecektir. 177 no'lu hatta yangın ihbarında bulunun. Köylerde muhtarlıklara, ilçelerde kaymakamlıklara, illerde valiliklere ve güvenlik kuvvetlerine (jandarma) de haber verin. Yangının büyüklüğüne göre, radyo, TV gibi iletişim araçlarını kullanarak görevlilerin bir an önce alana ulaşmasını sağlayın” diyerek şunları söyledi. “Muhtarlıklar ve yerel sivil toplum örgütleri aracılığı ile sivil ekipler kurmak suretiyle yangın söndürme çalışmalarına katılabilirsiniz. Ancak, çalışmaların mümkün olduğunca düzenli ve etkin bir şekilde yürütülmesi ve karışıklıklara meydan verilmemesi için söndürme çalışmalarını yönlendiren Orman Mühendisinin talimatlarına uygun hareket etmeye özen gösterin diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Editör: Yavuz AKOL
 
Etiketler: GELECEĞİMİZİ, YAKMAYALIM!.,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
5
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
13
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv