Haber Detayı
12 Ocak 2015 - Pazartesi 13:30
 
Güçlenen altyapı ile 5 yeni ürün doğdu
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, ‘gül çiçeği’nin yüzde 65 ‘gül yağı’nın ise yüzde 61’ini tek başına üreten Isparta’da kozmetik endüstrisi inşa edilmesine katkı sağlayacak projenin hayata geçirilmesini sağladı.
Dünya Haberi


‘Isparta’nın Kokusu Projesi’ne 2011 Yılı Mali Destek Programı Araştırma-Geliştirme Altyapısının Geliştirilmesi ve Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması Altbaşlığı’ndan destek alan Erçetin Gülyağı Sanayi ve Ticaret A.Ş, Isparta’nın kozmetik ve esans merkezi olması için laboratuvar kurdu. Ar-Ge laboratuvarının kurulmasının ardından kalite kontrol cihazları ile dolum etiketleme ünitelerini alan firma, internet ve diğer mecralar üzerinden tanıtım, reklam ve satış kampanyaları düzenledi. ‘Isparta Esintileri’ üst şemsiyeli koleksiyon oluşturuldu. Kozmetik endüstrisinde altyapı inşa eden firma bayanlar için Davras Dağı, Sidre ile Nis Ada ile erkekler için de Hisar Tepe ve Andık adıyla parfümler üretmeye başladı. Aylık 50 ml’lik 20 bin parfüm üretimi gerçekleştiren firma, ihracata başladı. Firmanın gelirlerinde yüzde 5 oranında artış kaydedildi. 17 kişi yeni iş gücüne katıldı. e-ticaret için sistem kuruldu (www.ikoku.com. tr). www.ispartaninkokusu.com.tr isimli web portalı oluşturuldu. 26 Distilasyona sahip fabrika 12 ay çalışır seviyeye getirildi.

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK BUTİK PARFÜM TEMASI

İlk Mali Destek Programı’nda çok önemli yatırımlara destek veren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), şimdi de ‘kozmetik ve esans endüstrisi’nde Isparta’nın merkez olması için projelere kaynak aktarıyor, Isparta’nın stratejik ürünü değer kazanmaya devam ediyor. BAKA 2011 Yılı Mali Destek Programı Araştırma- Geliştirme Altyapısının Geliştirilmesi ve Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması Altbaşlığı’ndan 118 bin 730 TL’lik bütçeli Isparta Kokusu Projesi’ne 59 bin 365 TL kaynak aktardı.

BAKA’nın mali desteğiyle Erçetin Gülyağı, kozmetik ve esans merkezinin Isparta olması hedefiyle Ar-Ge laboratuvarı kurdu. ‘Isparta Esintileri Koleksiyonu’oluşturulan projede, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek ‘Butik Parfüm Teması’ ortaya çıkarıldı. Isparta’nın Nis Adası, Sidre Tepesi, Davras Dağı, Andık Deresi ve Hisar Tepe’si Türkiye’nin ilk ve tek tematik parfüm serisine de ilham kaynağı oldu, isimler tescillendi ve Avrupa’ya ihraç edilmeye başlandı. Erçetin Gülyağı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Avrupa’ya ihraç ettiği parfümlere Isparta isimleri Davras Dağı, Sidre Tepesi. Nis Ada, Hisar Tepe ve Andık Deresi isimlerini verdi. Aylık 20 bin adet 50 ml’lik parfüm üretecek firma, aynı zamanda e- ticaret için portalları hayata geçirdi. Aynı zamanda ‘Koku Uzmanı’ da olan Erçetin Gülyağı San. ve Tic.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Erçetin, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın tarihi bir misyona destek verdiğini belirterek, “Isparta, Kozmetik ve Esans Endüstrisi’nde de söz sahibi olabilir Bu proje o hedefin inşasıdır” dedi.

‘İYİ Kİ BAKA VAR’

Proje ile birlikte Analiz Laboratuvarı kuruldu, imalat, ambalajlama ünitelerini de içeren proje ile birlikte 3 kadın 2 erkek parfümü imal edildi. Ayda 20 bin adet Isparta isimlerini taşıyan 50 ml’lik parfüm üretiliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Erçetin, Nis Adası, Andık Deresi, Davras Dağı, Hisar Tepe ve Sidre isimlerini taşıyan parfümlerin Avrupa’ya ihraç edildiğini söyledi. Proje kapsamında e-ticaret portalının da oluşturulduğunu ve 17 kişiye istihdam sağlandığını kaydeden Erçetin, “Bu bir kozmetik ve esans endüstrisinde Isparta’nın merkez olması idealinin ilk adımıdır. İyi ki BAKA var” diyor.

Erçetin Gülyağı II. Kuşak Temsilcisi Nuri Erçetin, bugün Amerika Birleşik Devletleri ile projeler yaptıklarını söylüyor. Ekolojik Gül Yağı Projesi’ni desteklediklerini anlatan Erçetin, fide yenileme projesi kapsamında 1 milyon Dolar kaynak aktarıldığını ifade ediyor.

GÜNDE 200 TON GÜL ÇİÇEĞİ İŞLENİYOR

• Erçetin Gülyağı 15 bin m² açık alana sahip

• 2.500 m² yüz ölçümde üretim gerçekleştiriliyor

• 26 tane distilasyon sistemi var.

• 2 tane ekstraksiyon (Katı gül yağı / konkret) üretim tesisi bulunuyor

• 1 absolüt tesisi var.

• Firma günlük 200 ton gül çiçeği işleme

kapasitesine sahip olduklarını anlatıyor.

• 2013 hasat döneminde 850 ton gül çiçeği ihraç etti

• Mayıs- Haziran döneminde 40 kişiye istihdam sağlanıyor. Diğer zamanlar ise 15 kişi çalışıyor. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı projesi ile istihdam 17 kişi daha arttı.

• Erçetin Gülyağı, International Flavours And Fragrances (IFF) ile stratejik işbirliği yapıyor. Koku uzmanları, her yıl sahada çalışmalar yapıyor.

• Erçetin Kozmetik Fabrika alanında Gül Müzesi de kurdu. 200 yıllık teknikleri ve sistemleri fabrikada sergiliyor.

Avrupa Birliği’nin bir gün mutlak surette ilaç kalıntısı diyeceği tezini ortaya atan Erçetin Gülyağı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Erçetin, “Ekolojik Gül Çiçeği Tarımı’nı destekliyoruz. Birleşik Devletler merkezli IFF ile birlikte 200 dekar arazi kiraladık, 1 milyon dolar kaynak aktardık. Gül verimi ve yağ kalitesini artırmak için çalışıyoruz. Anlaşmalı Çiftçilik Modeli uyguluyoruz” dedi.

BAKA’NIN ÇALIŞMALARINI KIVANÇLA İZLİYORUZ

Isparta’nın 200 yılı aşkın uzmanlığı olmasına karşın Gül Enstitüsü kurmadığını anlatan Erçetin, bu yönde atılacak her türlü hamleyi destekleyeceklerini söyledi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın ‘Güdümlü Proje’ kapsamında 8 milyon TL kaynak aktardığı Gül Vadisi’ne de tam destek verdiklerini kaydeden Erçetin, “BAKA’nın Eko-Turizm için çalışmalarına ‘candan katılıyoruz’. BAKA’nın Gül Çiçeğini ve kozmetik endüstrisini Japonya merkezli olmak üzere Uzakdoğu’da tanıtma hamlesini kıvançla izliyoruz. Belgesel fikri için de her türlü desteğe hazırız” diye konuştu. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın aktardığı mali kaynak ile Isparta Esintileri Koleksiyonu oluşturuldu. Isparta’nın doğal güzellikleri ve medeniyet mirası eserleri parfümlere ilham kaynağı oldu. 3 kadın, 2 erkek olmak üzere 5 parfüm ayda 20 bin adet üretiliyor. 50 ml olarak üretilen parfümler, Avrupa’ya ihraç ediliyor. Avrupa Birliği (AB) Kozmetik kurallarına uygun; norm ve standartları içeren proje, Isparta’nın sadece Gül Yağı ihraç eden yönünü de değiştirecek.

Yeni rota: Kozmetik ve Esans’ta da merkez noktalardan biri olmak. Erçetin Gülyağı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Erçetin, proje ile birlikte Analiz Laboratuvarı kurulduğunu söyledi. 17 kişiye yeni istihdam sahalarının açıldığını anlatan Erçetin, hayata geçirilen projeye ilişkin şu detayları paylaştı: “Genel konsept ‘Isparta’nın Kokusu’. Mavi Gül, Göller Bölgesi’ni simgeliyor. Pembe Gül, Isparta Gül Çiçeği’ni işaretliyor, Sarı Gül ise Isparta’nın doğal güzelliklerini ve miras medeniyetlerini dünyaya anlatıyor. Bu konseptte 3 kadın, 2 erkek parfümü üretmeye başladık. Isparta’nın 5 noktasını marka haline getirdik. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) tescil ettirdik.

PROJE AVRUPA’DAN DA TESCİL ALACAK

Hedefimiz, Davras, Sidre, Nis Ada, Andık ve Hisartepe markası için Avrupa Birliği’nden de tescil almaktır. Bunun için de yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. BAKA’nın aktardığı mali bütçe ve Erçetin A.Ş. öz kaynakları ile analiz laboratuvarı kurduk. Karıştırma, dolum, şişeleme, ambalajlama ünitelerini oluşturduk. Projeye Eylül 2012’de başlamıştık. Mart 2013’te tamamladık.

Fabrikamızı da 12 ay çalışır düzeye eriştirdik. Avrupa Birliği standartlarına uygunluk açısından denetimleri Fransa’dan bağımsız bir firma yaptı. Ve ürünlerimize uygunluk belgesi verdi. Burada tek bir hedefimiz var: Isparta, sadece gül çiçeği üretimi ve bununla entegre gül yağı ihracatında dünyanın söz sahibi merkezlerinden biri olmasının yanısıra Kozmetik ve Esans Endüstrisi’nde de merkez olur. BAKA projesi ile birlikte biz önemli bir adım attık. Davras, Sidre, Nis, Andık, Hisar kokusu oluşturduk. Bu büyük bir gelişmedir. Tarihi bir adımdır. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nı tarih yazacaktır.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Güçlenen, altyapı, ile, 5, yeni, ürün, doğdu,
Haber Videosu
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
5
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
13
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv