Haber Detayı
14 Mayıs 2015 - Perşembe 18:52
 
Hakan Yaman Rektörlük seçimlerini değerlendirdi
Eğitim Haberi


Süleyman Demirel Üniversitesinin yeni Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarıkçı’nın atama kararını imzaladı ve resmi gazetede yayınlandı.

1992 yılında kurulan SDÜ’nün kurucu Rektörü rahmetli Prof. Dr. Hasan Gürbüz, Sütçüler ilçesinden ve Ispartalı bir Rektör olarak SDÜ’nün doğmasına ve büyümesine büyük katkıları olmuş bir isim. Gürbüz’ün vefatı ile bu görevi aynı zamanda ISVAK Başkanlığıda yapan Prof. Dr. Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı yapmıştı. çakmakçının göreve gelmesi ile birlikte SDÜ büyümesine ivme kazandırmış ve aynı dönemde kurulan Üniversiteler arasında her yönü ile kendisini göstermiştir. Çakmakçı’nın başarısı ikinci kez aday olduğu rektörlük seçimini kazanması ile tescillenmiştir. 2 dönem görev yapan Çakmakçı’dan sonra bu görevi Ispartalı olmayan ve uzun yıllar Isparta’da görev yapan Prof. Dr. M.Lütfi Baydar bayrağı devralarak bu görevi iki dönem götürmüştür.

Son rektörlük seçimlerini yine Ispartalı olmayan bir isme Prof. Dr. Hasan İbicioğluna emanet eden SDÜ’nün akademik kadroları aradan geçen dört yıl zarfında İbicioğlunu ikinci kez bu göreve getirmek yerine, yeni bir arayışa girerek Rektörlük seçimlerinde ikinci sıraya itivermişti.

SDÜ’nün 23 yıllık geçmişine baktığımızda her atanan rektör iki dönem bu görevi üstelinirken altında yatan gerekçe, samimiyet, dürüstlük, eşitlik ve başarılı hizmetler olarak sayabiliriz.

Bu dönem ikinci kez vize verilmeyen rektör İbicioğlu’nun neden seçilemediğini daha önceki yazılarımda defalarca yazmıştım. Rektör İbicioğlu duruşu ile, tavırları ile beceriyleri ile kendi sonunu hazırlamış ve maalesef Akademik kadrolar tarafından istenmeyen adam ilan edilerek seçimlerde ikinci sıraya itilmiştir.

SDÜ akademik kadronun ikinci sıraya koyduğu rektör İbicioğlu bu kez YÖK’ten veto yiyerek Cumhurbaşkanının onayına üçüncü sıradan gönderilmiştir.

Tüm bu gelişmeler İbicioğlu’nun yeniden atanmayacağının bariz göstergeleri idi.....

Üstelik medya ile, siyasiler ile, ilin sivil toplum kuruluşları ile, iş dünyası ile Üniversitenin içindeki birçok idari ve akademik kadrolar ile ters düşen İbicioğlu’nun vukuatları bunlarla sınırlı değil...

Bugün itibariyle İbicioğlu’nun kırdığı fındıkları, gafları yaptığı olumsuz icraatları yazmanın, yeniden gündeme getirmenin bir anlamı ve önemi yok.

Isparta dört yıl boyunca kaybettiklerini, SDÜ dört yıl boyunca kaybettiği itibarını yeni dönemde yeniden kazanmak için temiz, dürüst, inançlı, kararlı herkesimin destek verdiği bir isme ve o ismin nezdinde oluşturacağı yeni yönetime emanettir ve bu emaneti İlker hoca ve ekibi layıki ile sonuna kadar götüreceğinden kimsenin kuşkusu olmasın...

Yazımın başlığında da ifade ettiğim gibi Isparta’yı Ispartalıların yönetmesi gerekiyor.

Dışardan gelen yöneticilerin Ispartaya bakış açısı ile Ispartalı yöneticilerin bakış açısı aynı olamaz. Dışırdan gelenler görev süresini tamamladığı zaman çekip gidiyorlar. Ispartalı yöneticiler ise görevleri sonrasında yine burada kalacaklar ve yine Isparta’nın sokaklarında gezip dolaşacaklar...

Burada sayın Valimizi, emniyet müdürümüzü, cumhuriyet başsavcımızı ve bazı yöneticilerimizi tenzi etmek istiyorum....

Ama elimizde somut göstergeler var. Örneğin Ispartalı olan Aile ve sosyal politikalar il müdürü, Gençlik hizmetleri il müdürü gibi Ispartalı bürokratların çalışmaları ve başarıları ortada...

70 bin öğrencisi ve 4 bin idari ve akademik kadrosu ile adeta bacasız bir fabrika olan SDÜ’nün başına da bir Ispartalı gelmiştir ve bu Ispartalı başarısını ispat ederek bizlerin yüzünü kara çıkartmayacaktır.

Isparta kaybettiği dört yılını en kısa zamanda telafi edecektir.

sayın İlker Çarıkçı hocamızın atanmasında emeği geçen Isparta Milletvekillerinede özel bir paragraf açarak kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Ispartaya yaptıkları en büyük hizmetlerdenr biriside içimizden birisi olan, Ispartalı hocamız sayın İlker Çarıkçı’nın atanmasına katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

Yeni dönemde SDÜ’de huzurda olacak, eşitlik  olacak ve SDÜ çarıkçı ile adaletide, kalkınmayı da birlikte gerçekleştirecektir.

Bu arada Burdur Mehmet Akif Erdsoy Üniversitesine atanan Prof. Dr. Adem korkmaz hocamızıda tebrik ediyor, kardeş Üniversite olma adına başarılar diliyorum....

 

Kaynak: Editör: Yasin YAMAN
 
Etiketler: Hakan, Yaman, Rektörlük, seçimlerini, değerlendirdi,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv