Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 12:24
 
HAYIRLARLA ANILMAK İSTERİM
Siyaset Haberi


AK Parti Isparta Milletvekili ve TBMM Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, önemli açıklamalarda bulundu. Kendisini Isparta için hizmete ve projelere odakladığını belirten Bilgiç, şöyle konuştu:

SİYASET BİTTİKTEN SONRA HAYIRLA YADEDİLMEK İSTİYORUM

"İl müdürünün atanmamış olması o koltuğun boş olduğu anlamına gelmez. Orada bu işi yürüten arkadaşlarımız var. 10 yıldır Isparta'dayım. Ben her zaman işinin ehli, liyakatı öncelik gördüm. Kurum amirlerine bakarken 'şurada benim adamım olsun' anlayışına kapılmadım. Buralara gelen bütün arkadaşlarımız Isparta'nın ve Ispartalının menfaatleri için hizmet veren arkadaşlarımız var. Kamu kurumundaki arkadaşlarımız bizim hizmet yolundaki arkadaşlarımızdır. Kamu kurumlarında çalışanlar, il müdürleri ve başkaları, valiler, kaymakamlar hiçbiri siyasetin emrinde değil. Onlar devleti temsil ediyor. Devlet ve siyaset ayrımı mutlaka yapılmalıdır. Onlar ne bizi astımız ne de onlar bizim üssümüz. Isparta'nın menfaatleri doğrultusunda onlarla beşeri münasebet kuruyor olmanız gerekiyor. Bu işe en iyi şekilde, haklıyla kim yürütebilir ben hep onun arayışı içinde oldum. Ayrıca bu atamalarda da atama yetkilisi biz değil. Genel müdürlerdir, bakanlardır.


Hatta bazı kurumlarda 3'lü kararname ile atama yapılır. Beni üzen şey; yaratılan suni ve doğru olmadığını düşündüğüm tartışmalar. Kimse beni bu tartışmaların içerisen çekemez. Ben bir kelime kullandım. Herkes elinde bir sözlük anlamını araştırıyor. Ben 'zibidi' dedim. Eli boy, başı boş insan demek. Hiçbirşey üretmezler, dedikodu üretiler. Bizim Isparta olarak buna tahammülümüz ve vaktimiz olmadığını ifade etmek anlamında kullandım. Herkes kendisini biliyor. Isparta'da olmadık yerde dedikodu üretiyorlar, insanlarla ilgili doğru olmayan bir takım söylemler ortaya konuyor. Benimle ilgili internet sitesinde 'Süreyye Bilgiç muhafazakar kıyımı yapıyor' deniyor. Herkes beni tanıyor. Ben bunların dışındayım. Bu şehir şunu gördü. 'Valileri ben atadım, ben görevden aldım' diyen siyasetçileri de gördük. Benim de müşahade ettiğim siyasetçiler oldu. Benim hiçbir zaman böyle bir söylemim olmadı. Nasıl siyaset kurumunda ahlak arıyor isek aynı ahlakı ve vicdanı devlet kurumlarında da aramamız lazım. Masa başında iş yapmayacaklar, vatandaşla iç içe olacaklar, vatandaşın dertlerini arayacaklar. Şehrin taleplerini arayacaklar. Mevzuatı yorumlarken vatandaşın lehine yorumlayacaklar. Ben herşeyden önce 'bu insan hakkıyla bu işi yapar mı, bütün insanları kucaklar mı' ona bakarım. Ben kendimi hizmete odaklamışım, Isparta'nın projelerine odaklamışım. Siyaset bittikten sonra insanların arkasından hayırla yadedecekleri, geldiğinizde size selam verecek insanları bulabilecek bir ortamı hayal ediyorum. Bunu sağlamanın yolu da hizmetten geçiyor.

VATANDAŞLA ARAMA DANIŞMAN KOYMAM

Zaman zaman benle ilgili de oluyor. Bazı insanların bizim adımıza sanki milletvekiliymiş gibi bir takım işlere karıştıkları, atamaları karıştıklarını duyuyorum. Ben asla ve asla kimseyi bu manada ne delege ederim ne yetki veririm. Benim milletten aldığım yetkiyi bir başkasına delege etme hakkım da yoktur haddim de yoktur. Bizim arkadaşlarımızın da böyle ahlaksızlığa ne hakları ne hadleri vardır. Herkes yerini bilecek. Sistem de insanlar da yerini bilecek. Bana bütün Türkiye'den ulaşılabiliyor. Görevim gereği her yerden aranıyorum. Ispartalı hemşehrilerim bana 24 saat ulaşabilirler. Ulaşamamak gibi asla bir sorun olamaz. Bir şey söylemek istediklerinde, sormak istediklerinde direk bana ulaşsınlar. Benim yetki verdiğim kimse yoktur. Ben 10 yıldır Isparta'da kendime danışman edinmedim. Benim danışman ekibim buradadır. Isparta'da bir danışmanım asla yok. Hemşehrilerim ile arama danışman koyma yanlışı içerisine hiç girmedim. Geçmişte insanların danışman yanlışı içerisine girdiklerini müşaade ettik. Duyuyorum. Bizim söylemediğimiz, düşünmediğimiz ifadeleri bizim ağzımızdan aktarıldığını duyuyorum. Benim bir insanla arama mesafe konduğu söylenmiş. Evet mesafe var. Ankara-Isparta arası 420 kilometre. 421 kilometre olursa o 1 kilometrenin hesabını benden sorun. Sadece ben değil, eşime de kolaylıkla ulaşılıyor. Siyaset aile ile yapılan bir şey.

BURASI MECLİSİN KALBİ, BEYNİ, HAFIZASI

Plan ve Bütçe Komisyonu, Türkiye'deki tasarı ve tekliflerin yasalaşması için görev yapıyor. Türkiye'deki yasaların yüzde 75-80'inin görüşüldüğü bir komisyon. Meclisin ve yasama süreçlerinin kalbidir, beynidir ve en önemlisi hafızasıdır. 1 Kasım seçimlerinden sonra 1'i geçici olmak üzere 2 bütçe, 6 torba yasayı görüşürek meclise gönderdik. Bu yasaların içerisinde AK Parti'nin seçim beyannamelerinde yer alan, eylem planlarında yer vermiş olduğu bütün taahhütlerin burada yerine getirildiğini görüyoruz. Reformlara ilişkin yasalar çıkarıldı. Emeklilere 100 TL seyyanen zam burada yasalaştı. Asgari ücret konusu burada yasalaştı. Bütün topluma vermiş olduğumuz bütün sözleri burada gerçekleştirdik. Onlarca yaptığımız düzenleme var.

Son Torba Yasa ile yapılanları anlatmak istiyorum. Yatırım ortamının iyileştirilmesi anlamında önemli düzenlemeler yapıldı. Sahura kadar çalışmalarımız oldu. Türkiye'de istihdamın ana odağı olan özel müteşebbis, yatırımcılar, esnaflara yönelik kolaylıklar getirildi. Şirket kuruluşları, kapanışları, vergi benayannameleri, pirimle ile ilgili beyannameleri tek bir beyanname altına getiriyoruz. İmza beyannamelerinde şirketleri temsil edilir yetkisi için notere gidilmek zorunda kalınıyordu. Ortadan kaldırılıyor. Ticaret Sicil Müdürleri imzaları atarak bu beyannameler yapılabilir hale geliyor. Harçtır, damga vergisi gibi pek çok konuda muafiyetler getirildi. Toplumun ciddi manada beklediği çekle ilgili düzenleme var. Çekte karşılıksız olduğunda hapis cezası vardı, kaldırılmıştı. Toplumda karşılık bulmadığını gördük. Rahatsızlıklar duyuldu. Bu talepler dahilinde bu düzenlemeyi yaptı. Vatandaşa parasının ödenmesi durumunda hem adli para hem hapis cezasının kalktığı bir düzenleme yapıldı.

Varlık barışı dediğimiz bir düzenleme var. Yurt dışındaki sermayenizi getirdiğinizde hem kayda almış alıyorsunuz hem de herhangi bir vergi vermiyorsunuz. Bunlar asla kara para değil. Yurt içindeki vatandaşlarımızı da düşünüyoruz. Çek yasasıyla ilgili düzenleme yapıyorsanız mutlaka düşünüyorsunuzdur. Dünyadaki Türk vatandaşlarının paralarının Türkiye'ye gelmesi, tüm vatandaşlara yansımasıdır. Sadece Esnaf Kefalet Kooperatifleri üzerinden 400 milyon TL'lik borç faizi silindi. İkisi birbiriyle mukayese edilmemeli. İçerde de vergi ve SGK ile ilgili yapılanmaya, mutlaka bir sicil affına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili arkadaşlarımızla, bakanlarımızla konuşuyoruz. Komisyon tutanaklarında da mevcuttur, bu konuyu gündeme getirdim. Böyle bir ihtiyacın olduğunu ifade ettim. Bunun takipçisiyim. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Onların bu taleplerini biliyorum. Onun da Ankara'da takipçisi olduğumu bilmelerini istiyorum."
 
SİYASETİN BİR ARAYA GELEBİLECEĞİNİ GÖSTERDİK

"Bütün milletvekili arkadaşlarıma ve belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu duyarlılık olmasa idi o toplantı gerçekleşmezdi. Ama olması gerektiği gibi 4 milletvekili ve belediye başkanımızla birlikte toplandık. Hiçbir milletvekili arkadaşımız, belediye başkanımız hiçbir kompleks içine girmedi. Valilik makamının bu toplantı içerisinde olmasını arzu etmedim. Neden? Siyasetçilerin, seçilmişlerin biraraya gelebileceklerini göstermek istedik. Bu bir mesajdır. Mesaj yerini bulmuştur. Toplantımız verimli geçmiştir. Ancak bir toplantı ile bu mümkün değil. Toplantıların sürdürülmesi ve Isparta'nın meselelerinin orada görüşülmesi kanısındayım. Belediyecilik açısından beklentiler var. Bunlar gündeme geldi. Mesela ben yeni bir imar revizyon planı ihtiyacını, yeni yerleşim yerleri ihtiyacını gündeme getirdim. Arsa maliyetlerinin yüksek olmasından doğan şikayetleri gündeme getirdim. İrfan bey, Said bey, Nuri bey başka konuları gündeme getirdi. Belediye Başkanımız bizden beklentilerini ve taleplerini gündeme getirdi. Şimdi Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasite artırımı ile ilgili 2 milyon TL'lik talep var. Bakanlıktan onu takip ediyoruz. Migros Kavşağı ile ilgili talep var.

Bölge Müdürlüğümüzün zaten bir çalışması var. Orada Belediyenin ana hatları var. Bunlar için yeni hat yapılması gerekiyor. 'Buraları yapamayacağınıza dair yazı yazın' dedik. Yazıldı ve bu şekliyle ihaleye çıkıyor. Belediyenin yapması gereken 3 milyon TL'lik iş Karayolları tarafından üstlenildi. Tüm bunları yapamabilmeniz için ilişkiler iyi tutulmalı. Eğer bu ilişkiler iyi tutulamazsa, politik gözle baktığınızda en basit bir işin önünü tıkamak son derece kolaydır. O zanan hiçbir şekilde adım atmak kolay değil. Hastane projesiyle ilgili olarak. Isparta Belediyesi'nin oradaki alanda yeri vardı. Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınması söz konusu. Prosedür gereği önce tapu alınır, sonra ödeme yapılır. Ödemenin vergi borcuna mahsup edilmesi gündeme geldi. Sayın Başkana söz verdim. 'Tapuyu devret, paranı kestirmeyeceğim' dedim. SGK yapılandırması yaptık ve parasını ödedik. Bugün inşallah ekim ayı sonunda hastaneyi açıyoruz. Birbirimizle konuşabilmeyi, medeni ilişkiler kurmayı beceremezsek birbirimizin önünü tıkarız.

Geçmişte bu birliktelikler denendi, oldu. Ama zaman zaman siyaset galip geldi. Sandık kapandıktan sonra siyaseti kapatır, hizmete bakarsınız. 10 yıllık döneme bakarsanız 4 tane genel seçim, 3 yerel seçim, 2 refarandum. 1 Cumhurbaşkanlığı seçimi. 10 kez de sandığa gittik. Her sandığa gittiğinizde bunun kendi içinde stresli ve siyaset dönemi oluyor. 1 Kasım seçimlerinden sonra '4 yıl kesintisiz hizmet dönemi var, Isparta adına dolu değerlendirmemiz lazım' dedik ve bu adımları atıyoruz."
 
SOSYAL KONUT

Orman vasfını kaybetmiş yamaçların imara açılmasının sosyal konutla alakası yok. Sayın Başkan buraları imara açmak istiyor. Makuldur, bunlar konuşulur. TOKİ projesi devam ediyor. Yeni ilave arazi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah biz TOKİ'nin yatırım programı içerisine Isparta'yı dahil ediyoruz. Birinci planda 4000 konut düşünüyoruz.
 
MİGROS KAVŞAĞI İÇİN 400 MİLYONLUK PROJE

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bilgiç, Karayolları konusunda Isparta'nın çok projesi olduğunu söyledi. Bilgiç, şöyle devam etti:

"Müdürü görevden ben almadım. Ama neye gittiğini bakarsanız; orada müdürün alınmasını gerektiren tek bir cümle var. 'Isparta'da proje yok' diyor. Isparta'da proje yoksa o müdür oradan gitmesi lazım. Çünkü kendisi orada 3 yıldır görev yapıyor. 'Bu bizim işimiz değil. Siyasilerin işi' diyor. Siyaset olarak müdürün işini biz üstlendik ve projelerimizi yürütüyoruz. Dereboğazı Yolu'nun tamamının ihalesini bu yıl yapacağız. 2016 yılı içerisinde Isparta-Burdur dostluk yolunun projeleri tamamlanacak. 2017 programına da bu yol alınmış olacak. 15 kilometreye düşüyor. 220 metre uzunluğunda viyadükle geçiyoruz. Konya yolu tarafında ise şu an Eğirdir-Madenli arasında olan bölümü tamamıyla ilgili ihale çalışmaları devam ediyoru. Şarkikaraağaç-Fele arasında ihale yapıldı. Şimdi Fele ile Kıyakdede ve ondan sonra Beyşehir'e kadar olan bölümle ilgili ihale süreçlerin yapılması için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Onun dışında sıcak asfalt kaplama çalışmalarının hepsi yapıldı. Yeni bir ihale ile 36 kilometrelik alan Dereboğazı'nda ihaleleri yapıldı ve yapım süreçleri devam ediyor.

Temmuz ayı içerisinde Migros Kavşağı ihalesi yapılacak. 400 milyon TL'lik bir proje. Burada biraz sabır gerekiyor. Son derece önemli bir proje. Altyapı çalışmaları olacak. Bütün bu altyapı tesislerinin yeri değiştirilmesi ve izinleri gerekiyor. 2 yıllık yapım süreci olacak. Ispartalı hemşehrilerimizin bu konuda sabır göstermeleri gerekiyor.

Kolçelik Kavşağı üzerine çalışıyoruz. Yine Çünür'de yeni otogarın planlandığı yerde sayın başkanın kavşak talebi oldu. Karayolları proje çalışmalarına başladı. Otogarın bitimine paralel olmak üzere kavşağı bitireceğiz. Üniversite ve Göltaş önünde kavşak çalışmaları ve başka çözümler için çalışılıyor. 2 tane üst geçit projesi ihalesi yapıldı. Biri Çünür'de diğeri çevre yolu üzerinde. Rampalı sistemde yapılacak. Karayollarının talepleri vardı, Belediyemiz çözümledi. Engelli vatandaşlarımız için rampalı sistem kurulacak. Tüm bu yapılan işler, takip edilen işlere bakıldığında eski müdürün Isparta'ya bakış açısı nasıldı bilemiyorum. Ama yeni bölge müdürümüz geldi, çalışmalarını yürütüyor. Tren Garı kavşağında da mutlaka bir düzenleme gerekir diye düşünüyorum. "
 
HESAPLA SİYASET OLMAZ

Milletvekili Bilgiç, belediye başkan adayı olacağına ilişkin söylentilere şöyle cevap verdi:

"Bunu söyleyen arkadaşlar var. Zaman zaman ben de duyuyorum. Kendi teşkilatımızdaki arkadaşların da söylediğini, diye getirdiğini duyuyorum. Kimse şunu bilmiyor. Hesapla siyaset olmaz. Bu iş nasip ve kısmet işidir. Kimse 'ben şu olacağım ya da olmayacağım' diyemez. Benim asla ve asla ileriye dönük hesapla yapmış olduğum iş yoktur. Beni bilen herkes bilir. Benim bütün derdim Isparta'ya hizmet edebilmek. Milletvekilisiniz elinizde imkanlarınız var, komisyon başkanısınız bunların nimetlerinin en üst seviyede Isparta'ya taşınması noktasında elimizden geleni yapmamız lazım. Hizmeti götürebilmeniz için de toplumun bütün kesimleri ile uyumlu şekilde çalışmalısınız. Migros Kavşağı'nda belediye diretiyor olsa, 4-5 yıl bu işi uzatırsa yapamazsınız. İlişkide bütünlük kuramadığımız süreçte hastanede sorun yaşadık. Eğer o günlerde bu ilişkiler kurulmuş olsaydı hastane 2 yıl önce biterdi. "

Akdeniz

Kaynak: Editör: Yasin YAMAN
 
Etiketler: HAYIRLARLA, ANILMAK, İSTERİM,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv