Haber Detayı
27 Ocak 2017 - Cuma 12:06
 
İrfan Bakır Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye sordu
Siyaset Haberi


CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır tarafından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye bir soru önergesi verildi. Soru önergesinde KOSGEB kredi desteğinden yararlanamayan vatandaşlar için yeni bir çalışmanın yapılıp yapılmayacağı soruldu. 

 

Soru Önergesinin Detayları

 

Aşağıdaki sorularımın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

KOSGEB tarafından 'nefes kredisi' adı altında verileceği söylenen ve esnafımızı bir nebze olsun rahatlatacağını düşündüğümüz kredi gördüğümüz kadarıyla fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Türkiye genelinde yaklaşık 250.000 Kobi ve esnafın başvurduğu krediden sadece 15 bin firma bankaların insiyatifine bırakılarak yararlandırılacaktır. Isparta'da ise 3 bine yakın esnafın başvurduğu krediden sadece 78 firmanın yararlanabileceği ortaya çıkmıştır. Konuya ilişkin sorularım şu şekildedir;


1-) Kobilere 'can suyu' sloganıyla gündeme gelen kredinin amacına ulaştığını düşünüyor musunuz


2-) İlgili kredi başvurusu onaylanıp bankaya giden firmaların 'uygunluğunuz yok, limitiniz yetersiz' diyerek geri çevrildiklerinden haberdar mısınız?


3-) Türkiye'nin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiği şu günlerde, esnaflarımıza umut dağıtıp ayrıca KOSGEB kapısında ve bilgisayar başında bekletip, hayal kırıklığına uğratmanın gerekçesi nedir?


4-) KOSGEB'ten 50.000 TI için onay alan esnafa, bankalar tarafından 'şartlarınız uygun değil' denilerek 10.000 TI. verilebileceğinin söylendiği konusunda ne düşünüyorsunuz?


5-) Esnafımızı mağdur etmemek adına bu tarz uygulamalarda kriterlerin baştan açıklanması daha doğru bir yöntem değil midir?


6-) Krediden yararlanamayan esnaflarımız için yeni bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?


7-) Sicil affı kapsamında yaptığınız çalışmada esnaflarımızın yanında vatandaşlarımızın da bankalardaki sicillerinin temizlenmesine yönelik bir uygulama yapmayı düşünüyor musunuz?

 

Kaynak: Editör: Yasin YAMAN
 
Etiketler: İrfan, Bakır, Bilim, Sanayi, ve, Teknoloji, Bakanı, Faruk, Özlü'ye, sordu,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv