Haber Detayı
06 Ocak 2017 - Cuma 10:40
 
Konu Cuma Namazı olunca Isparta'nın projesi güme gitti
İlçe Haberleri Haberi


Şarikaraağaç Asım ve Sıddıka Selçuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri tarafından Değerler Eğitimi alınında Cuma Namazının Sosyalleşmeye ve Toplumsallaşmaya Etkisi'ni araştırmaya yönelik TÜBİTAK projesi destek göreceğine bir takım insanlar tarafından engellendi!.....

Şarikaraağaç Asım ve Sıddıka Selçuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri tarafından Değerler Eğitimi alınında Cuma Namazının Sosyalleşmeye ve Toplumsallaşmaya Etkisi'ni araştırmaya yönelik TÜBİTAK projesi bölge finallerinde birici seçilerek Ankara'da finale katıldı. Ancak, iddiaya göre Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri muhabirlerinin jüriye yapmış olduğu baskılar nedeniyle 2016 TÜBİTAK Değerler Eğitimi dereceleri açıklanmadı.

Değerler Eğitimi alanında ödül verilmezken Isparta'nın projesinin güme gittiği ortaya çıktı. TÜBİTAK tarafından 12 alanda düzenlenen ve geçtiğimiz Mayıs ayında 47.’si gerçekleşen “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın skandalla sonuçlandığı ortaya çıktı. Şarkikaraağaç Asım ve Sıddıka Selçuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri tarafından Değerler Eğitimi alanında Matematik Öğretmeni Gülen Okçu Kaçmaz'ın danışmanlığında hazırlanan Cuma Namazının Sosyalleşmeye ve Toplumsallaşmaya Etkisi'ni araştırmaya yönelik proje Konya'da düzenlenen bölge finalinde birinci seçilerek Ankara'da yapılan finallerde yarışmaya hak kazandı. Ancak iddiaya göre Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri muhabirlerinin jüriye yapmış olduğu baskılar nedeniyle 2016 yılında TÜBİTAK Değerler Eğitimi alanında dereceye giren projeler açıklanmadı. Bu alanda ödül verilmezken, birinci olabilecek projemiz hiçe sayıldı.

200 KİŞİYE ANKET UYGULANDI

Şarkikaraağaç ilçesi örneği alınarak yapılan çalışmada dinin birey ve toplum üzerindeki etkisinin öneminden yola çıkılarak toplu halde gerçekleştirilen Cuma namazı ibadetinin sosyal sonuçlarına ulaşılmak istendi. Cuma namazının; bireylerin sosyalleşmesine, bireyler arası ilişkilere, toplumsal hayata ve toplumsallaşma sürecine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Proje kapsamında Şarkikaraağaç ilçesi genelinde toplumun herkesiminden 200 kişiye anket uygulandı.

BU SORULAR YÖNELTİLDİ

Araştırma da bireylere Cuma namazının , birey için anlamı nedir? Cuma namazının , insanlar arası ilişkilere etkisi nedir? Cuma namazının , bireyin sosyalleşmesine etkisi nedir? Cuma namazının , toplumun değişik kesimlerini bir araya getirmesinin sonuçları nedir? Cuma namazının , birlik ve beraberliğe etkisi nedir? Cuma namazının , toplumsal hayata etkisi nedir? Cuma namazının , vaazlarda ve hutbelerde verilen bilgiler ışığında ortak bir toplum bilinci oluşturmaya etkisi nedir? gibi sorular yöneltildi.

CUMA NAMAZI SOSYALLEŞMEYE KATKI SAĞLIYOR

Araştırma, Cuma namazının, ibadetle birlikte oluşan ortamda bireylerin yeni kişilerle tanışması ; arkadaş ve dost edinmesi; fikir alışverişinde bulunması gibi sosyal ve kültürel nitelikli olumlu sonuçlar doğurarak bireylerin sosyalleşmesine katkı sağladığını ortaya koydu. Ayrıca Cuma namazının, gerek hutbe ve vaazlarla verilen bilgilerin toplumun bir çok kesimine aynı anda ulaşmasıyla toplum bilinci oluşturduğu, insanların statü farkı olmadan dini ibadetleri için yaratıcı huzurunda yan yana, omuz omuza bir arada ‘saf’ tutmalarının; insanlar arasındaki maddî farklılık, mevki, itibar, şöhret gibi dünyevi üstünlüklerinin hiçbir şey ifade etmediği düşüncesini de pekiştirdiği sonucuna ulaşıldı. Araştırma Cuma namazının toplumu birleştirici, bütünleştirici etkisi sayesinde toplumsal hayata ve toplumsallaşma sürecine çok önemli katkıları olduğu gerçeğini de ortaya çıkardı.

KÖYLERE BİLGİ TAŞINIYOR

Öte yandan araştırma, küçük nüfusların yaşadığı yerlerde dini bilgilerin insanlara aşılanması açısından önemini ortaya koyarken, kadınların da Cuma namazına giderek daha çok sosyalleşebilecekleri gerçeğini de ortaya çıkardı. Anket ve öğrencilerin yaptığı çalışma sonrasında ilçede kadınların Cumla namazına giderek sosyalleştikleride gözlendi.

MİNİ YORUM

Tübitak’ın her yıl yaptığı ve farklı katogorilerde derecelendirdiği yarışmalarda Ş.karaağaç ilçesi ilk defa Bölge birincisi olarak Ankara’da yapılan finallerde yarışma hakkı kazandı. Öncelikle bu projeyi düşünen, araştıran, uygulayan ve Tübitaka sunan öğrenci, öğretmen ve idarecilerini tebrik ediyorum. İnsanları biraraya getiren manevi değerlerimizin başında gelen Cuma namazları, Bayram namazları, Teravi namazları ve Cenaze namazları öncesi ve sonrasında cemaatin ayak üstüde olsa birbiri ile kaynaşması, yani sosyalleşmesi açısından büyük önem arz ediyor. Bunu daha büyük boyutlara taşıma adına hazırlanan bu projeyi Tübitakın görmemezlikten gelmesi, yada baskılarla bertaraf etmesini doğrusu yanlış ve yanlı buluyorum. Bu projede kesinlikle din adına bir mesaj verilmiyor, bu proje tamamen sosyolajik, kültürel ve toplumun kaynaşması adına ödemli bir proje. Yukarıda sıraladığım namazlara her cemaate mensup, her etnik guruba, her siyasi görüşe mensup insanlar geliyor ve burada ortak beklenti tamamen sosyalleşmek, birlik ve beraberliği sağlamak değilmi?

Son günlerde Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu bu birlikteliği sağlayabilmenin en önemli göstergesi değilmi? İki yıl önce gittiğim Belçikada küçük bir kasabada yaşayan Türklerin Cuma namazına saatler öncesinde gidip orada birbirleri ile hasret giderğini, konuşup istişare ettiği bir ortamı görünce Türkiye’nin sosyalleşme adına ne kadar geri kaldığını gözlerimle gördüm. Bayram namazlarında hocanın “Bayramlarda küskünlük olmaz, şimdi burada sıraya gierelim, bayramlaşalım ve barışalım” teklifinin bile hala birçok yerleşim yerinde hayata geçirilmediği bir ülkede sosyallaşme adına ortaya konan projeyi siyasallaştırıp, yok sayanları Allah’a havale ediyorum.

Hakan YAMAN

Kaynak: Editör: Yasin YAMAN
 
Etiketler: Konu, Cuma, Namazı, olunca, Isparta'nın, projesi, güme, gitti,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
5
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
13
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv