Haber Detayı
04 Kasım 2021 - Perşembe 16:23
 
BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Isparta Belediyesi ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu işbirliğiyle uluslararası öğrencilerin hazırlayıp sunduğu kültür gecesi Meydan AVM Belediye Kültür merkezinde gerçekleşti. Yoğun ilginin olduğu gecede konuşan Başkan Başdeğirmen 86 ülkeden 2700 öğrenci ile büyük bir aile olduklarını dile getirdi
Haberi


Isparta Belediyesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Uluslararası Öğrenci Derneği katkıları ve işbirliğiyle uluslararası öğrencilerin hazırlayıp sundukları kültür gecesi düzenlendi. Isparta Meydan AVM Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşen anlamlı geceye Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, eşi Şadiye Başdeğirmen ile birlikte katıldılar. Gecede SDÜ ve ISUBÜ’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler kendi ülkelerine özgü kültürel gösterilerini geceye katılan diğer öğrenciler ve Ispartalılar ile paylaştılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program; Burkina Faso’lu Yüksek Lisans Öğrencisi Hafız Saad Rouamba’nın Kuran’ı Kerim tilaveti dinletisinden hemen sonra Yemen Milli Dansı, Endonezya Orkestrası, Endonezya Nusantara Dansı, Endonezya Pencak Silat Savunması, Afrika Geleneksel Dansı, Afganistan Yöresel Dansı ve Yemen Samba Dans gösterileri tüm hızı ve coşkusuyla salon seyircileri ile buluştu.

Tunus’tan 6 Aylık Erasmus Değişim Programı dolayısıyla şehrimize gelen, Finans ve Bankacılık öğrencisi Mohamad Taha’nın seslendirdiği birbirinden güzel eserler ve ney dinletisi de gecenin bir başka rengi oldu.

Uluslararası Kültür Gecesinin sonunda Başkan Başdeğirmen’e Afganistan’ın yöresel kıyafeti hediye edildi. Programa katılan uluslararası öğrenciler gecenin sonunda Sayın Başdeğirmen ile fotoğraf çekildi, selfie yaptı.

Gecede uluslararası öğrencilere seslenen Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, salonda güzel bir renk ve mozaik olduğunu söyledi. Başdeğirmen, “iyi ki varsınız ve iyi ki böyle güzel bir programı bizlere hazırladınız” dedi.  Kürsü Konuşması sırasında duygularını dile getiren Başdeğirmen, “buradan o kadar güzel görünüyorsunuz ki şuan aynı manzarayı sizlerin de görmesini isterdim” dedi. Sayın Şükrü Başdeğirmen, “Isparta’mızda, SDÜ’de ve ISUBÜ’de yaklaşık 86 ülkeden 2700 uluslararası öğrenci eğitim alıyor, neredeyse dünyanın yarısı. Bu çok güzel bir şey. Bu arkadaşlarımız bizim dilimizi, milliyetimizi, kültürümüzü, ülkemizin bilgilerini o kadar güzel edinmişler ki bizi bizden iyi tanıyorlar. Bizlere olan sevgileri, saygıları bizleri her zaman etkilemiştir” Açıklamalarında bulundu. İçerisinde bulundukları Belediye Kültür Merkezi’nin önümüzdeki süreçlerde de yapılacak her türlü faaliyete kapılarının açık olduğunu belirten Başdeğirmen, “bizler üniversitelerimizin her türlü etkinliğinde burayı onlara tahsis edebiliriz. Yeter ki, öğrencilerimiz burada etkinlik yapmak istesinler. Bu altyapıyı, büyük emek verilerek yapılan bu güzel binayı hep beraber değerlendirelim” görüşlerini paylaştı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Isparta Başkanı Ali Arslan da Pandemi sebebiyle ara verdikleri kültürel etkinliklere tekrar başladıklarını belirtti. “Bu bir başlangıç. Bugüne kadar bizlere destek veren Belediye Başkanımız ile birlikte çok daha güzel, geniş katılımlı, sınır ötesi ülkelere ulaşacak çalışmalara son hız devam edeceğiz.” Dedi ve ardından dernek olarak yaptıkları, yapacakları çalışmalara dair açıklamalarda bulundu.

ULUSLARARASI KÜLTÜR GECESİNİN BİRİNCİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK VE ARTIK BU BİR GELENEK OLACAK

Belediye Başkan Yardımcısı Fahredtin Gözgün, geceyi değerlendirdi. Gözgün yaptığı açıklamada, “İlk etapta Isparta’daki uluslararası öğrenci temsilci arkadaşlarımız aracılığıyla bizler iletişim kuruyoruz. Dahası hem ISUBÜ’de hem SDÜ’de bizlere ziyaretlerde bulunuyorlar kendileri. Gerek doğrudan gerek dolaylı yoldan biz belediye olarak uluslarası öğrencilerimiz ile baştan mezuniyetlerine kadar her zaman iletişim içinde oluyoruz.

Onların Isparta’daki eğitim ve öğretim hayatlarının gidişatı bizler için çok önemli ve değerli. Uluslararası öğrenci topluluğu ile ilgili olarak öğrencilerimizin her türlü etkinliklere, toplantılara, konferanslara, eğlencelere ihtiyaçları var ve bizler bunun farkındaydık. Biz onların her türlü istek ve ihtiyaçlarını elimizden geldiğince olumlu bir şekilde halletmeye çalışıyoruz. Öyle ki pandemi sürecinde memleketlerine gidemeyen öğrencilerimiz vardı ve o öğrencilerimizin iaşeleri sıkıntıya girdi. Dolayısıyla bizler o süreçte hazırlamış olduğumuz yardım paketleriyle bu öğrencilerimize destek olmak istedik ve olduk da. Özellikle bu konu hakkında Sayın başkanım Şükrü Başdeğirmen dedi ki, “yurtdışından gelen hiçbir öğrencimizi mağdur etmeyelim, ne yapmamız gerekiyorsa yapalım.”

Uluslararası Kültür Gecesi projesine gelecek olursam eğer belirtmeliyim ki, bunu ilgili sivil toplum kuruluşları ile birlikte çok güzel bir şekilde organize ettik, İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İnsani Yardım Derneği (İHH), Isparta Belediyesi, Isparta Belediyesi’nin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Birimi Müdürlüğü olarak uluslararası öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarında arkasındayız. Baktık bu dayanışma daha da ilerledi ve bir organizasyon yapmak istediklerini söylediler. Uluslararası Kültür Gecesinin ilk etabı şu şekilde oluştu, Afganistan’ın Kurtuluşu ve bağımsızlığı ile ilgili olaraktan bir çalıştay şeklindeydi öncelikle. Daha sonra bütün ülkeler Afganistan için bir araya geldiler ve barış elçiliği yaptılar. Bu o kadar önemliydi ki… Arkasından Somalili vatandaşlarımız için yine UDEF bizim yanımızdaydı. Somali’nin bağımsızlık günü sebebiyle bir eğlenceleri olduğunu ve ev sahipliği yapmamız ricasında bulundular. Bizler artık baktık ki ülkelerin her birinin kendilerine özel günleri var, ülkelerin her birinin kendilerine özel kültürel yaşantılarında uygulamaları gereken bazı seremoniler var. Bunlardan bir tanesi de Newrozdu. Süreç bu şekilde ilerlerken yine Sayın Başkanımız UDEF’i ve öğrenci kitlesini makamında kabul etti, onların bu kültürel günlerini yaşayabilmeleri ve bizlere de tanıtmaları için böyle bir imkan vermiş oldu. Bu gece uluslararası kaynaşma bağlamında güzel bir başarı elde ettik. Her şey müthişti. Kültürel zenginlikleri sahnede gördükçe salonun coşması, sahnedekilere eşlik edilmesi harikaydı. İşte bu kaynaşmaydı, işte bu bir sevgiydi, bu bir dayanışmanın adıydı. Biz bugün gördüğümüz manzaralar karşısında Isparta Belediyesi olarak mutlu ve kıvançlıydık. Uluslararası Kültür Gecesinin birincisini gerçekleştirdik ve artık bu bir gelenek olacak.

İYİ Kİ ISPARTA BELEDİYESİ VAR

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Isparta Başkanı Ali Arslan da gece ile ilgili değerlendirmesinde şu görüşlere yer verdi: “Ülkemize gelen öğrencilerle ilgili olarak resmi kayıtlarda “yabancı” tabiri geçse de bizler uluslararası öğrenci tabirini kullanıyoruz. Çünkü farklı ülkelerden gelseler bile farklı şekilde kültürlerini yansıtacak davranışlar içerisinde olsalar da %90’ı ile hemen hemen aynı kaynaktan besleniyoruz. Bunu zaman geçtikçe daha fazla fark ediyoruz. Çünkü bir öğrenci ülkemize geldiğinde dil eğitimi, üniversite eğitimi, yüksek lisans derken neredeyse 10 yıl bizimle aynı coğrafyada yaşayıp aynı havayı soluyorlar.

Bizim Türkiye genelinde federasyonumuza bağlı 72 tane derneğimiz bulunuyor. Dolayısıyla odak ve hedef kitlemiz sadece ve sadece Türkiye’ye eğitim için gelen uluslararası öğrenciler. Çalışmalarımızı da bu sayede daha yoğun ve kesintisiz yapabiliyoruz. Bizim bu öğrencilerdeki temel hedefimiz onlara salt yardımdan ziyade derneğimizin veya federasyonumuzun kuruluşundan bu zaman kadar geliştirdiğimiz format üzerinden çalışmalar yapmaktır. Çünkü biz kendimizi Üniversitelerin yerine koymuyoruz, öğrenciler orada akademik eğitimlerini zaten alıyorlar. Bizler uluslararası öğrencilerimizin 1. Ve 2. Sınıfa kadar ulusları kaynaştırabilmenin, kültür alışverişinde bulunabilmenin, adaptasyonu kolaylaştırabilmenin amaçlarını güdüyoruz. 3. Ve 4. Sınıfta ise akademik anlamda başarılarının artması amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Bünyemizdeki UDEF Akademi birimi bu konu ile ilgileniyor.

Bizler bu öğrencilerimizi mezun olduklarında da bırakmıyoruz ki zaten onlar da bizleri bırakmak istemiyorlar. Dolayısıyla bundan sonrası için bizlerin devamı niteliğinde bir mezun derneğimiz bulunuyor. (Türkiye Uluslararası Mezunlar Derneği) Öğrenci mezun olduktan sonra da bu derneğimiz aracılığıyla gittiği herhangi bir ülkede bile irtibatımızı koruyabiliyoruz. Bu şekilde biz onlardan istifade ediyoruz, onlar bizlerden istifade ediyorlar. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre Enstitü, Anadolu Ajansı, Türk Hava Yolları gibi kuruluşlar aracılığıyla ve ticaret anlamında olsun bu öğrenciler başka ülkelere gittiklerinde iş, eğitim, ticaret, kültür bakımından elçilikler yapıyorlar. Türkiye’nin farklı ülkelerde de bulunan bu kuruluşlarda istihdam elde edip ülkemizin oradaki tanıtımı için bu şekilde de katkı sağlıyorlar.

Son olarak özellikle şunu da belirtmeliyim ki Isparta Belediyesi bizlere bu konuda çok yardımcı oluyor. Kendilerine bu hususta buradan da şükranlarımı sunuyorum” dedi. (Hilal Arslan)

Kaynak: Editör: Yavuz AKOL
 
Etiketler: BİZ, BÜYÜK, BİR, AİLEYİZ,
Haber Videosu
Modül 1

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
51
39
1
6
15
22
2
Konyaspor
42
33
3
6
12
21
3
Fenerbahçe
36
35
6
6
10
22
4
Beşiktaş
36
35
7
6
10
23
5
Alanyaspor
35
38
7
5
10
22
6
Hatayspor
35
32
9
2
11
22
7
Başakşehir FK
34
30
7
4
10
21
8
Adana Demirspor
34
30
6
7
9
22
9
Kayserispor
31
30
7
7
8
22
10
Gaziantep FK
31
27
8
4
9
21
11
Sivasspor
30
29
6
9
7
22
12
Fatih Karagümrük
30
29
8
6
8
22
13
Galatasaray
27
27
9
6
7
22
14
Giresunspor
26
21
10
5
7
22
15
Kasımpaşa
24
27
10
6
6
22
16
Göztepe
24
26
10
6
6
22
17
Antalyaspor
23
23
11
5
6
22
18
Çaykur Rizespor
21
21
13
3
6
22
19
Altay
18
24
14
3
5
22
20
Yeni Malatyaspor
16
18
14
4
4
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv